Избегај од досадата, забавувај се со нас

Регистрирај се

Најдобри блогери во последните 7 дена:

Godiva
Поени: 2 Блог »

Блогови: нови записи

ОСТАВАЊЕ

  Промовирај
Кога оставаме или сме оставени немаме време за тагување.
Знаеме кого губиме но не знаеме кого ќе најдеме и тоа е убавото, антиципацијата, возбудливата неизвесност на животот што се отвора пред нас. . . .

Објаснувања за Љубовта Карл Сандбург (1878-1976)
Постои место кај што почнува љубовта
и место кај што љубовта престанува.
Постои допир на две раце кој им се
противи на сите можни описи.
Постои пламен поглед како големиот огон
во срцето на Витлеем
или мала ацетиленска ламба со зелен сјај.
Постојат едноставни и безгрижни шепотења чудесни
како големиот свиок на…


Прочитај повеќе »
KRUSHOO
offline KRUSHOO
Коментари (0)  |  поени на блогот: 0

КОЊ!.

  Промовирај
Го прашува Фата Мујо?....Мујо што сакаш да бидеш во следниот живот?
овој мисли, па вели...КОЊ!
Фата...е јбг Мујо...не може двапати да се биде КОЊ!.


Прочитај повеќе »
djoro
offline djoro (44)
Коментари (1)  |  поени на блогот: 5

маче...

  Промовирај
Се оженил некој филозоф, ама жена му цело време му викала маче, маче. И
така си легнал тој некоја вечер и почнал со филозофирање и си мислел:
- Таа мене ми вика маче, мачето пие млеко, млекото го дава кравата, маж
на кравата е волот...


Прочитај повеќе »
djoro
offline djoro (44)
Коментари (1)  |  поени на блогот: 5

/???....

  Промовирај
NA SVETOT SEKOGAS KE POSTOJAT DVAJCA KOI KE TI JA KAZAT PRAVATA VISTINA ZA TEBE: ...Neprijatelot koga ke pobesni i Prijatelot koj iskreno te saka!

Прочитај повеќе »
djoro
offline djoro (44)
Коментари (0)  |  поени на блогот: 5

Balkan u poplavama 2014

  Промовирај
Прочитај повеќе »
Beasts
offline Beasts (29)
Коментари (0)  |  поени на блогот: 10

Многу ме интересира

  Промовирај
Дали ви е слатко кога лижите кај шо сте плукале? А ?

А кога новиот бунар се покажал дека е сув, па она назад се враќате на стариот онака до смрт жедни да си нацрпите водичка исплукана ? Какво е чувството?

Ако не се плаши човек, кој го чува лозјето?

Ако не си оди кумот никогаш, дали ќе му дојди умот?

Викаат дека високите дрва чавките ги се**т ... има ли разлика дали е чавка или славеј?

Прочитај повеќе »
Godiva
offline Godiva
Коментари (2)  |  поени на блогот: 20

ZENA RIBOLOVEC

  Промовирај
Maz i Zena odlucile da odat na odmor na ezero poznato kako raj za ribolovci.Mazot obozaval da odi na ribolov rano nautro a Zenata obozavala vo mir i tisina da cita knigi.
Edno utro mazot posle nekolku sati ribolov se vratil i odlucil malku da dremne, a zenata resila sama so camecot malku da se provozi.
Go zapalila motorot, otisla so camecot na nekoe osameno mesto, se usidrila, ja izvadila knigata, i vo
tisina si uzivala dodeka si ja citala knigata.
Vo meguvreme naletal riboloven inspektor so svojot camec se doblizil do zenata koja uzivala citajki si ja knigata, i i vika:
-Dobro Utro gospogjo.Sto…

Прочитај повеќе »
haker
offline haker
Коментари (2)  |  поени на блогот: 17

Basic Instinct

  Промовирај
Под дејство на Gnossienne No. 3 сакам да молчиме. Читајте меѓу редови, влезете во мое расположение, ако имате слична потреба медитирајте. Можеби ќе помогне Еnigma & michael cretu the invisible man да го смират лудилото. Околу музиката е полесно, сите имаме индивидуални вкусови.
Околу книгите... Илјадници книги чекаат да бидат прочитани. На 99% ќе им останат прочитани само насловите. Причина? Немање доволно животно време. Ќе треба да читам цел живот, за да ја изгребам површината на сите напишани мудрости а притоа да ја пропуштам приликата да ја прочитам вистинската книга.
А каде се креациите? Она за што постоиме, нешто да креираме за…

Прочитај повеќе »
DjoleMk
offline DjoleMk (30)
Коментари (2)  |  поени на блогот: 9

ЉУБО(Ф)

  Промовирај

Многу жени (претпоставувам и мажи), во борба со минатото на партнерот, ги уништуваат сегашноста и иднината.

Фокусирање на минатото ја одзема енергијата потребна за градење на сега, го прави партнерот да се чувствува небитен, и наместо откривање и уживање во убавите моменти што се случуваат, партнерите ги исполнува со гнев заради расправии за минати настани кои и онака се непроменливи.

Љубомората кон минатите љубови на партнерот е резултат на посесивност, потреба да се поседува, несигурност во себе заради можната споредба, стравот дека не сте доволно добри и стравот дека ќе се загуби партнерот.

Ваквата врска ќе се распадне заради замореност во наметнатата борба…Прочитај повеќе »
KRUSHOO
offline KRUSHOO
Коментари (2)  |  поени на блогот: 18

Sada smo ko jedno opet...

  ПромовирајПрочитај повеќе »
duka
offline duka
Коментари (0)  |  поени на блогот: 15
[-10]  [«]  1  2  3  ...  47  48  49  50  51  ...  98  99  100  [»]  [+10]