Избегај од досадата, забавувај се со нас

Регистрирај се

Најдобри блогери во последните 7 дена:

danita27
Поени: 1 Блог »

Блогови: нови записи

Подај ми рака...

  Промовирај
...и следи ме. -Каде? -Во непознатото, зарем важно ли е? Се’ додека ја имам твојата рака... -Но мене ми е важно, потребна ми е сигурност! -Те држам до себе, има ли поголема сигурност од тоа? -Не, не, не ме разбираш! Верувам дека ме штитиш од околината, од надворешниот свет, но потребна ми е поинаква сигурност, поинаква заштита. -Поинаква заштита? Љубов, го имаме светот на дланка, од што сакаш заштита!? -Од тебе...

Прочитај повеќе »
Silence: Me.
offline Silence (27)
Коментари (0)  |  поени на блогот: 4

Замина...

  Промовирај
Замина тивко, и пустош остави,
зад него непробоен ѕид постави.
Роза подарена, искина на две,
реши таа да стави крај на се’.

Со солзи ја пратеше, и убиствен молк,
а во него владееше глад како на волк.
Сакаше да се стрча, да ја гушне силно,
да ја погали по образот, да ја бакне милно.

А сепак таа продолжи, не гледајќи назад,
а него само продолжија морници да го лазат.
Ќе се врати ли таа некогаш сакаше да знае,
ил го остави вечно за минатото да се кае...

Прочитај повеќе »
Silence
offline Silence (27)
Коментари (0)  |  поени на блогот: 4

Занес...

  Промовирај
 Се појави без глас, од никаде... А веќе си во мене, насекаде... Во глава, во мисли, во спомен, во слатки моменти од секој домен. Ми остави насмевка налик принцеза, и кроток поглед од кој се ежам. Допир од кој искрена стремеж блеска, во дневни мечти и вечерна треска. Направи и во магија да верувам, во слаткоречивоста твоја да поверувам, да се надевам на довековна идила, и кристална љубов од бајки со крила. Овој силен занес кон тебе ме носи, пркосејќи и' на реалноста, ја коси. Го наоѓа патот кој води кон тебе, зашто само таму се пронаоѓам себе.

Прочитај повеќе »
Silence
offline Silence (27)
Коментари (2)  |  поени на блогот: 5

Бадник – предвесник на Христовото раѓање

  Промовирај
Православните христијански верници денес го слават Бадник, денот пред големиот празник Божиќ. Според Јулијанскиот календар, секоја година Бадник е на 6 јануари, а Божиќ на 7 јануари – прекрасни денови кога семејствата во хармонија ја очекуваат и прославуваат веста за Христовото раѓање.

На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и бериќет го симболизираат гласот на ангелите за раѓањето на Исус Христос. Домаќините им даваат костени, ореви, јаболка, круши, за да го зачуваат овој убав обичај кој се пренесува од колено на колено.

Македонците со голема почит ги одбележуваат…Прочитај повеќе »
Elisabeth
offline Elisabeth
Коментари (1)  |  поени на блогот: 8

Во Новата 2018...

  Промовирај
Драги мои пријатели, па и непријатели...Во новата година имајте повеќе време за себе и своите блиски, бидете исполнети со љубов и здравје и имајте прекрасни доживувања.
Резултат слика за Среќна Нова Година


Прочитај повеќе »
Elisabeth
offline Elisabeth
Коментари (5)  |  поени на блогот: 23

Сè уште верувам....

  Промовирај


Прочитај повеќе »
Elisabeth
offline Elisabeth
Коментари (4)  |  поени на блогот: 18

Совет за оние што не веруваат !!!!!

  Промовирај
Гордоста не ѝ дозволува на душата да зачекори по патот на верата. Еве еден совет за неверникот: нека рече – Господи, ако постоиш, просветли ме, и ќе Ти служам со сето мое срце и душа. Поради ваквата смирена мисла и подготвеноста да Му служи на Бога, Господ ќе го просветли… А тогаш неговата душа ќе Го почувствува Господа; ќе насети дека Он ѝ простил, дека ја љуби, и сето ова ќе го познае од опит, а благодатта на Светиот Дух ќе ѝ посведочи на душата за нејзиното спасение, и тогаш човек ќе посака на сиот свет да му објави: „Колку…

Прочитај повеќе »
Andjelija
offline Andjelija
Коментари (0)  |  поени на блогот: 11

Животот секогаш ти го враќа она што го даваш !!!!!

  Промовирај
Еден човек и неговиот син заедно шетале низ шума. Одеднаш, момчето запрело и почувствувало неподнослива болка во нозете. Со сета сила што му останала во моментот воздивнал. Одненадеж, слушнал како воздишките се враќаат од далечината. Заинтересирано му се обратил на просторот околу себе „Кој си ти?” Одговорот кој го добил било самото прашање. Ова страшно го налутило, па повторно извикал: „Кукавицо!” Гласот повторно му одговорил: „Кукавицо!” Момчето го погледнало својот татко и зачудено го прашал: „Тато, што се случува тука?” Таткото со мала насмевка на ликот му се обратил: „Сине, внимавај што ќе направам сега.” Тогаш таткото викнал: „Ти се…

Прочитај повеќе »
Andjelija
offline Andjelija
Коментари (0)  |  поени на блогот: 7

Prevara.

  Промовирај
Знаете ли што останува од човекот кога ќе го изневериш, повредиш, лажеш или оставиш? Останува празнина таму каде што некогаш биле љубовта и надежта. Знаете ли што останува од човекот кога сите ќе го изневерат, напуштат, лажат или повредат? Останува само тело без душа. И после тоа, можеби многумина ќе го сакаат, но тој нема да ги сака нив. Нема да смее, нема да може, нема да умее да возврати на какви било емоции. После тоа многумина можеби ќе му ја кажуваат вистината, но тој нема да слуша, ниту пак да се грижи за тоа. Другите нема да го разберат…

Прочитај повеќе »
modea: So nevastata :)
offline modea (27)
Коментари (2)  |  поени на блогот: 18

***

  Промовирај


Прочитај повеќе »
Godiva
offline Godiva
Коментари (4)  |  поени на блогот: 23
1  2  3  ...  48  49  50  51  52  ...  98  99  100  [»]  [+10]